#dinlenyenilenkeşfet
LELEG YOLU GÜMÜŞLÜK ETAPLARI
Gün batımından şafağa her yaz yüzlerce anıyı hafızanıza yerleştirdiğiniz Bodrum, asırlardır aynı etkiyi birçok insanda yaratıyor. Bu iklimi güzel bölgenin bilinen en eski sakinleri ise Lelegler. Milattan önce, Bodrum Yarımadası’nda uzun yıllar yaşamış Lelegler, ulaşım ve ticaret yolu olarak şu an bizim konuşlandığımız birçok yerin yakınlarını aşındırmış. Özellikle yamaçlar ve bazı tepeler, henüz antik yapılaşmalar varken en işlek yollardanmış. Turgutreis’den Etrim Köyü’ne devam eden Leleg Yolu uzunluğu 185 km, şimdilik yürüyüş rotası olarak açılan bölümü ise 22 km. Hem antik kalıntılar hem de doğanın içinden geçen patikalarıyla keşfedilmeye değer bir yürüyüş rotası.

Geçen yıllarda düzenlenen antik yol, yürüyüş severlerin daha elverişli bir şekilde parkuru tamamlamasını sağlıyor. Ancak illa da etapları tamamen yürümeye gerek yok, yolların geçtiği antik kentler, tepeler ve bazı bölgelere aracınızla da ulaşabilir tarihi ve manzarayı deneyimleyebilirsin. Gümüşlük’e yakın parkurları keşfetmek için okumaya devam...

Gümüşlük - Yalıkavak Parkuru

Gümüşlük’e gelir gelmez hissedeceğin şehirden uzaklaşmış olma duygusunu, keşfedeceğin tarihi kalıntılarla zamanda yolculuğa çevirebilirsin. Myndos Antik Kenti’nin olduğu bölgeye kurulmuş Gümüşlük merkezinde birçok tarihi esere rastlamak da mümkün. Tavşan Adası üzerindeki kalıntılar da bunlardan biri. Leleg parkuru ise Gümüşlük merkezinin biraz daha tepelerinde başlıyor. Dereköy, Kavakderesi, terkedilmiş Dedeler Köyü bu rotanın ilk duraklar ve ortalama 12 kilometrelik bir yol. Manzara ve bitki örtüsü konusunda seni oldukça doyuracak bu rotada birçok tarihi kalıntı da görebilirsiniz.

Devamında ise 4 kilometrelik Yalıkavak etabı var. Yakaköy’e doğru hareket edip zeytin ve okaliptüs ağaçlarıyla kaplı bitki örtüsüyle donatılmış alanda Partipanaz Kayası’na gelirsin. Tepelerden sonra ise Yalıkavak’a keyifli bir iniş başlar. Yol üzerinde terkedilmiş Sandima Köyü ile karşılarsın. Yalıkavak merkezinde yer alan pazar yerinden ulaşabileceğin Sandima Köyü, 600 yıl önce kurulmuş, sonralarda terk edilmiş, mimarisi ve yıkık terkedilmiş evleriyle göz kamaştıran bir yer.

Gündoğan Parkuru
Gümüşlük’e arabayla yarım saat uzaklıktaki Gündoğan Koyu’nu çevreleyen tepelerde birçok antik kalıntı ve izlenecek müthiş manzaralar var. Leleg yolunun bir kısmı da buralardan geçer. 3-4 saatlik bir keşif turuyla Gündoğan’ın hiç görmediğin bir yüzüne şahit olabilirsin. Gündoğan parkurunda uğrayabileceğin birkaç önemli nokta var. Uzun yürüyüşleri tercih etmezseniz direkt bu noktaları keşfe gidebilirsiniz. Volkanik taşlarla çevrili Peynir Çiçeği Mağarası, Elli İki Merdiven Kilisesi ve Osmanlı Kulesi bu önemli yerler arasında.

Yanınızda bulundurmanız gerekenler
Su, güneş kremi, şapka, yürüyüş ayakkabısı, atıştırmalık ve cep telefonu için powerbank.