#dinlenyenilenkeşfet
KARBON AYAK İZİMİZİ AZALTMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?
Covid-19 ile birlikte dünya genelindeki karantina sürecinde karbon ayak izinde %17'lik düşüş görülmüş olsa da bu etkinin kısa vadeli olduğu belirtiliyori. Bunun sebebi ise metan gazı moleküllerinin atmosferde 12 yıla kadar, karbondioksit moleküllerinin ise 200 yıla kadar varlıklarını sürdürebilmesi. Tek başımıza sadece birkaç alışkanlığımızı değiştirerek doğaya ve bu sürece yardım edebileceğimiz küçük eylemleri aşağıda paylaştık.

Enerjiyi verimli tüketen ürünler seçmek.
A en verimli, G ise en verimsiz enerji tüketimini belirtiyor. A sınıfı olan bir buzdolabı, B sınıfına göre %23, D sınıfı bir buzdolabına göre %45, G sınıfı bir buzdolabına göre ise %56 daha az enerji harcıyor. Enerji tasarruflu LED ampuller kullanarak, ampul ömrü boyunca 600kg karbondioksit salımını önlemiş oluruz.

Çamaşır yıkama işlemi sırasında gereken enerjinin yaklaşık yüzde 75’i suyun ısıtılması için kullanılıyor. Çamaşır yıkama sıcaklıklarını düşürmek karbon ayak izini azaltırken kıyafetlerin ömrünü de uzatıyor.

Daha az et ve daha çok sebze yiyin. Meyve ve sebzelerinizi süpermarketler yerine pazarlardan alın. Yerel üreticilerin desteklenmesiyle, taşıma için harcanan kaynak ve egzos gazının azalması sağlanır. Organik atıkları kompost yapmak ve bahçe/saksılarınızda gübre niyetine kullanmak da karbon ayak izinizi azaltır.

Bambu bitkisi, çok hızlı büyüyen bir bitkidir ve diğer bitkilerden 4 kat fazla karbondioksit emer. Bambu dikin :)

Yetiştiği veya üretildiği coğrafyadan bize gelene kadar ciddi oranlarda yakıt, ulaşım ve hatta pazarlamaaktivasyonlarıyla aşırı tüketime neden olan ithal ürünler yerine yerli ürünleri tüketin ve küçük işletmeleri destekleyin. Bolca ve gereksiz malzeme kullanılarak paketlenen ürünler (mesela her bir küp şekerin paketlenip sunulmuş olması) yerine daha az paketleme gerektiren ürünler kullanın, rahatlayın.

Kimyasal boyalarla işlenmiş kıyafetler yerine doğal kumaşlar tercih edin. İkinci el alışveriş için mobil uygulamalar ve internet sayfalarını alışkanlık haline getirebilir, özellikle doğaya yaydıkları enerjinin ve yapımında kullanılan zehirli plastiklerin karbon ayak izi miktarını müthiş düzeyde arttıran elektronik aletlerin satın alırken bir daha düşünün.Doğada çözünen, kullanım ömrü tamamlandıktan sonra bile çevreye zehirli otuk çıkarmayan tamamenkompostlaşabilir torba, pişirme kağıdı, streç film gibi ürünler kullanın.

Araba kullanımını azaltmak, bisiklet ve yayan hareketi desteklemek, gıda israfından kaçınmak, su kullanımını minimize etmek, kullanacağımız kadar su ısıtmak, cep telefonumuz şarj olur olmaz şarjdan almak, bulaşık makinesini dolmadan çalıştırmamak, faturalar için e-fatura tercih etmek, haftalık alışverişi tek seferde yapmak.. Yeterli boyutta tava ve tencere kullanmak bile %40'a kadar daha az enerji tüketmemize sebep oluyor.