#dinlenyenilenkeşfet
GÜMÜŞLÜK’TEKİ YARATICI TASARIM DÜKKANLARI
Tatil veya keşif, hangisi daha doğru? Her gittiğin yerden eve taşımak istediğin oraya özgü ürünleri keşfetmek istersin. Sadece gezdiğin yerlerde bulabileceğin, buram buram tatil kokan o nesne, o yemek, o hediye. Güzel keşiflerin anısı zihinlerde kalsa da bavuluna hatırlatıcı objeler de eklemeden edemezsin. Bu, sahilde otururken elinde oynadığın bir taş olabilir ya da kasaba esnafından aldığın yaratıcı bir ürün.

Bodrum’un kıvrımlı tepeleri ardına saklanmış Gümüşlük’te ise farklı tasarım ürünleri için güzel alternatifler var. İyi tasarımcıların yaz kaçamağının hayat yolculuğuna dönüştüğü küçük ve yaratıcı dükkanlar Gümüşlük’ün her köşesine saklanmış durumda. Klasik hediye seçeneklerinden arınmış Gümüşlük dükkanlarını Oda Bodrum Blog için derledik.

Kikkula Mostly Paper
Gümüşlük’e ulaşmanı sağlayan ana cadde, Atatürk Caddesi üzerinde yer alan Kikkula Mostly Paper; adından da anlaşıldığı üzere kağıt kokan bir tasarım dükkanı. Kikkula’nın sahipleri ve yaratıcıları ise Uta ve Tuna çifti. Yıllar önce, Gümüşlük’te daha kimsecikler yokken karşılaşan çift evleniyor, karavanla dünyanın farklı yerlerini gezmeye karar veriyorlar. Gittikleri yerlerden topladıkları envai çeşit özel kağıdı, evlerini kurmaya karar verdikleri Gümüşlük’e taşıyorlar.

Kikkula; Uta’nın kağıt hamurundan yaptığı tasarım ürünleri, Tuna’nın özel olarak birleştirip yapıştırdığı kraft not defterleri, ortak zihinlerinden dünyayı keşfetme arzularıyla ortaya çıkan abajurlar, tabaklar ve takılarla dolu. Dükkana girer girmez ikilinin sıcak karşılaması, şarap veya kahve ikramı, hoş sohbeti ve hikayeleriyle doğru yerde olduğunu anlıyorsun. Kendini dünya insanı olarak görüyorsan emin ol burada senin gibilerle tanışacaksın ve evine o çok özel parçalardan birini götürmek isteyeceksin.  

Off Dükkan
Off Dükkan, Off Gümüşlük’ün arka bahçesinde tasarım ve ağaçların buluştuğu bir dükkan. Sahile hücum eden güneşten biraz olsun kaçmak isteyenlerin ağaç altında keyif yaptıkları bu bahçede konuşlanan Off Dükkan’da farklı yaratıcı ve üreticilerin ürünleri bir arada sergileniyor. Mayıs-ekim arası dükkanı keşfe gelebilirsin.  

Gezin Kurtaran Ceramics
Off Dükkan’ın sakinlerinden biri dingin mi dingin seramik işleriyle Gezin Kurtaran. Mavi ağırlıklı pastel tonlar, kendi elleriyle şekillendirdiği tabak-çanaklarıyla toprağın masalara aheste aheste yerleştiği doğal üretimler hakim bu stantta.

17 yıldır bu işi yapan, hayatının büyük kısmını Gümüşlük’te seramiğe adayan Gezin Kurtaran; yine Gümüşlük’te yer alan seramik ustasının atölyesinde merak salmış seramiğe. Geleneksel Bodrum mimarisine uygun olarak yapılan Yarbasan Evleri projesinde de yer alan Gezin, 17 yıllık birikiminin meyvesi olan atölyesinde kendi üretimlerini yapıyor. Off Dükkan’da da bu ürünleri sergiliyor. Doğma büyüme Gümüşlüklü olan Gezin Kurtaran’ın ürünlerinde ağaç dalındaki meyveyi, sahilde yürürken üzerine sıçrayan deniz köpüklerini hissedebiliyorsun. Gümüşlük’ün tozu, suyu, havası bu seramiklerde vuku buluyor.

Kumbalak
Kumbalak; İstanbul’da binalar arasında açacak bir toprak arayan bitki sever kişi Tuba Kipel’in betondan toprağa akış hikayesinin bir sonucu olarak ortaya çıkmış. Tuba, Bodrum’un tepelerinden ve kıyılarından topladığı; Gümüşlük’teki evinin bahçesinde büyüttüğü bitkileri doğal bakım ürünlerine dönüştürüyor. Bitkilerin suyuna giden, kurutup, demleyen Tuba; yerel üreticilerle çalışıyor, etik üretim ve el emeğinin önem veriyor.

Dünya ile barışmış ve doğayla işbirliğine girmiş Kumbalak’ta; dudak balmı, göz kremi, tonik gibi kozmetik ürünleri yanı sıra sinek kovucu, sindirim kolaylaştırıcı yağlar da bulabilirsin. Enginar, lavanta, aynısefa, fesleğen, adaçayı, nane, papatya, karabaş otu ve bu bölgeye özgü daha birçok yabani ot Kumbalak’ın minik şişelerinde evine taşıyabileceğin alternatif bir Ege hatırası.

SADE DÜKKAN,  C|ND|N  ve buka
Off Gümüşlük’ün arka bahçesinde konuşlanan ikinci dükkanda da SADE DÜKKAN, C|ND|N ve buka’nın tasarımları bir araya geliyor. İstanbul’da başlayan bir arkadaşlık hikayesinin Bodrum buluşması bu esasında.

SADE DÜKKAN; 4,5 yıl önce Uniq İstanbul’da, mimar Kerim Kürkçü ve iç mimar Yeşim Özkan’ın oluşturduğu bir tasarım mağazası. İkili kendi tasarım çizgisinde bir araya gelen sanatçıları ise “sadekar” olarak nitelendiriyorlar. Türkiye’de 60’ı geçkin sanatçı ile işbirliği halindeler. Off Gümüşlük arkasındaki bu tatlı mağazasında da seramikten tekstile birçok tasarım ürününe yer veriyorlar.

İstanbul’un meşhur Tom Tom’undan gelen Candan Demirdek’in orijinal takı tasarımlarını da bu küçük dükkanda görebilirsiniz. C­|ND­|N; gümüş, altın ve özel taşları, geleneksel takı tasarımı çizgileri dışına çıkarak sunuyor. Özel bir hediye almak istiyorsan bakacağın seçenekler arasında yer alabilir.

Tom Tom’dan kısa bir tatile gelen diğer bir marka da buka. Moda tasarımcısı Burçak Ertem, atölyesini kapatıp elbiselerindeki yaz esintisini tam da olması gerektiği yere getirmiş. Gümüşlük’ün efil efil rüzgarında, rengarenk kumaşlarıyla yerini almış.  

Heykel Tarlası
Heykeltıraş Cuma Altuntaş’ın, çocukken rüyalarında gördüğü hayaller diyarının Bodrum olduğunu anlamasıyla başlıyor buradaki hikayesi. 14-15 yaşında Sivas’ta yaşarken rüyasına  giren hayvan ve yüz figürlerini hayata geçirmek için doğadan edindiği malzemeleri kullanan Cuma, serüvenini Bodrum’a gelerek büyütüyor.

Öncelikle Gündoğan’da bir tarlada yer alan kulübesi ve heykelleriyle oluşturduğu Heykel Tarlası, şimdi Limon Gümüşlük’ün hemen yanında. Ağaç, metal, toprak, mermer gibi malzemelerle yarattığı sürreal heykelleri görmek heykeltıraşın ilginç hayal dünyasına da bir ziyaret demek oluyor. Buradaki heykelleri satın alabiliyorsun ancak fiyatı veya satılık olup olmadığı biraz da Cuma’nın ruh haline göre değişkenlik gösterebiliyor. Heykeller ve Cuma ile aranda kurduğun sahici bir bağ ise bu süreçleri senin için kolaylaştırıyor.