#dinlenyenilenkeşfet
BODRUM KÜTÜPHANELERİ VE KİTAPÇILARI
Bodrum’da deniz, güneş, kum üçlemesine kısa bir mola vermek istersen diğer bölgelere doğru kısa geziler yapmakta fayda var. Bodrum merkezde yemek, Yalıkavak yürüyüş ya da  Turgutreis Marina’da bir film. Her mevsim yaşayan Bodrum’da klasik yaz tatili önerilerinin dışına çıkan türlü aktiviteler de çoğalmaya başladı. Bodrum’un sevilen kütüphane ve kitapçıları senin için derledik. Bir kahve, güzel bir manzara ve birkaç sayfa; tam manasıyla seni telaştan uzaklaştıracak bir tatil aktivitesi.

Zai Yeni Nesil Kütüphane
Zai, Bodrumluların çok sevdiği, Bodrum’a tatil için gelenlerin ise ziyaret etmeden geçmedikleri yeni nesil bir kütüphane. Geçtiğimiz yıllarda kütüphanecilikte önemli konu başlıkları arasında yer alan, kütüphanelerin “üçüncü mekan” olmasından yola çıkılarak tasarlanmış bir sosyal alan burası. Yani ev ve iş dışında kişilerin sosyalleşebilecekleri “üçüncü” mekan olarak ele alınmış bir kütüphane. Zai’nin Konacık’ta yer alan bahçesine girer girmez kendini özel bir yerde hissediyorsun. Yeşillikler, koskoca bir zeytin ağacı, bahçeyi sarmalayan su kanalları, özenle seçilmiş heykeller ve tabii ki kitapların yükseldiği kütüphane binası. Kitap seçkisi de oldukça geniş; raflarında hem güncel hem de klasik basımlara rastlamak mümkün. Ayrıca Zai Yaşam adı altında çeşitli tadım atölyeleri ve aktiviteler de gerçekleşiyor. Yazın müzikten edebiyata farklı temalı etkinlikler de yer alıyor.

İmge Kitapevi
Bodrum’un ilk alışveriş merkezi olan Oasis, Bodrum ruhuna uygun sokakları ve az katlı mimari anlayışı ile merkeze yakın sosyalleşme alanlarından biri. Burada birçok ihtiyacını kolayca karşılayabileceğin dükkanlar mevcut. Alışveriş merkezinin en alt katında, süs havuzunun hemen yanına konuşlanmış İmge Kitapevi de şehrin ortasında kurtarılmış bir vaha gibi. Tatilde okuyacağın kitabı seçmek, kafesinden bir şeyler atıştırmak ve dergi sayfaları karıştırmak için ideal bir şehir merkezi mekanı.

Babun Çocuk Kitapçısı
Babun Çocuk Kitapçısı, 0-14 yaş arası çocuklar için kitap seçkisi olan ancak küçük-büyük herkesin zaman geçirebileceği bir deneyim alanı. Kitap okumayı seven herkesin çocukluğa mini bir seyahat yapacağı bir kitapçı burası. Torba’da yer alan yeşiller içindeki Babun Çocuk Kitapçısı’nda düzenli ve pop-up olmak üzere birçok aktivite gerçekleşiyor. Felsefeden kukla tiyatrosuna özellikle çocuklara göre birçok atölye yapılıyor. Ağaç ev gibi tasarlanmış iç mekan, kocaman bir bahçe ve güzel anıları.

Cevat Şakir İlçe Halk Kütüphanesi
Bodrum Kalesi’nden Kumbahçe’ye doğru giderken yanından geçeceğin 150 yıllık tarihi bir Rum binasına kurulan Cevat Şakir İlçe Halk Kütüphanesi, 1955’ten beri hizmet veriyormuş. Bodrum merkezinde gezerken, kütüphanenin raflarına göz atabilir çocuklar ya da yetişkinler için olan kitapları oracıkta okuyabilirsin. Tam bir devlet kütüphanesi mantığıyla çalıştığı için ziyaretler ücretsiz ve kitap ödünç alabiliyorsun. Çocuklar için masal saati, yetişkinleri için ise imza günü gibi aktiviteler oluyor. Etkinlikleri ise kütüphanenin Facebook sayfasından inceleyebilirsin.

Bodrum Mimarlık Kitaplığı
Dünya Mimarlık Topluluğu’nun kurucusu Prof. Dr. Suha Özkan ve Yasemin Aysan’ın mesleki hayatları boyunca edindikleri kitapları bir araya getirdikleri Bodrum Mimarlık Kitaplığı, Bodrum Marina’ya çok yakın olan Tepecik Mahallesi’nde yer alıyor. Bodrum Mimarlık Kitaplığı’nın içeriği kadar binası da özenle yapılmış. Eski bir Bodrum evi, aslına sadık kalınarak restore edilmiş ve konsept bir kütüphaneye dönüştürülmüş. Türkiye ve yurt dışında oldukça başarılı işlere imza atmış ikilinin kitaplarını incelemek, Eski Bodrum mimarisinin özenli restorasyonunu görmek ve Tepecik Mahallesi’nin daracık arka sokaklarında kaybolmak için kitaplığı ziyaret etmeni öneririz. Belli saatlerde açık olduğu için gitmeden açık olduğu saatleri öğrenmekte fayda var.