#dinlenyenilenkeşfet
BeyNİmİzİ Güçlendİrmenİn Yolları
Fiziksel egzersizin kalp sağlığı, yüksek tansiyon, obezite gibi hastalıklara karşı faydalarını hepimiz biliyoruz. Peki ya beyne olan faydaları?

İstikrarlı biçimde yapılan her türlü egzersiz fiziksel ve ruhsal sağlık açısından faydalı ancak yıllardır yapılan çalışmalar, aerobik egzersizlerin beyin sağlığını korumak açısından en faydalı egzersiz türü olduğunu gösterdi. Aerobik egzersizler sadece step tahtası üzerinde yapılan çalışmalar değil, vücudun kendi ağırlığı ile yapılan ve büyük kas gruplarını çalıştıran yüzme, tempolu yürüme, bisiklete binme gibi egzersizlerdir.

Aerobik egzersizler kalp atış hızını arttırır ve beyne daha fazla kan gitmesini sağlar. Sinir hücreleri daha iyi beslenir ve metabolik atıkların daha verimli bir şekilde temizlenmesi sağlanır. Beynin kendi özel bağışıklık ve filtre sistemi, Alzheimer’e neden olan protein birikimlerini, sinir hücrelerine zarar veren serbest radikalleri ve diğer zararlı toksinleri beyinden süpürür.

Aerobik egzersiz sırasında mutluluk hormonu olarak bildiğimiz serotoninin yanı sıra dopamin ve norepinefrin gibi kimyasallar da salgılanır. Bu da kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlar. Ayrıca hücrenin enerji santrali dediğimiz mitokondri oluşumunu arttırır. Bu artışa beyin hücreleri de dâhildir ve mitokondri üretiminin artmasıyla zihin yenilenir ve beyin hücreleri ‘gençliğini’ korumuş olur.

Beyin, stres hormonu kortizole uzun süre maruz kaldığında iltihaplanma meydana gelir. Son çalışmalar, beyinde iltihaplanmanın Alzheimer ve diğer demans türleri oluşumunun başlangıcı olduğunu düşündürüyor. Çünkü stresle çoğalan iltihap yükü, zihin bulanıklığına ve beyin filtreleme sistemlerinin etkin çalışmamasına neden oluyor. Aerobik egzersiz; kortizol hormonunu azaltarak beyni bu etkiden korur.

Egzersiz, yeni beyin hücresi oluşumunu uyaran bir protein olan BDNF (Beyin türevi nörotrofik faktör) proteinini oluşturmak için sinyal gönderilmesini sağlar. 30 dakikalık egzersizde bile BDNF hormonları salınmaya başlar. Bu da beynin büyüme ve değişmeye devam etme yeteneğini arttırır. Yeni sinir hücreleri ve sinir ağları oluşur ve beyin küçülmesi azalır.